dovolenkavThajsku.sk

Informácie o dovolenke v Thajsku

Politické zriadenie v Thajsku

| 0 comments

Thajsko - štátny znak

Thajsko – štátny znak

Thajské kráľovstvo. Odtlačok pečiatky vo vašom pase bude niesť tento názov. Konštitučná monarchia, ktorej vládne kráľ Ráma IX, je podobným systémom ako majú vo Veľkej Británii. V súčasnosti je muž s vlastným menom Bhumibol Adulyadej najdlhšie panujúcou hlavou štátu na svete a najdlhšie vládnucim kráľom Thajska. Na tróne je od roku 1946, od roku 1950 je jeho manželkou a kráľovnou Thajska Sirikit Kitiyakara. Majú syna Maha Vajiralongkorna a tri dcéry – princezny Chulabhorn, Maha Chakri Sirindhorn a Ubol Ratanu.

Kráľ s rodinou má v krajine hlboký rešpekt všetkých obyvateľov Thajska, zasahuje z časti do chodu štátu, ale rozhodujúce slovo má vládny kabinet. Dvojkomorový zákonodarný orgán Thajska, Národné zhromaždenie, sa skladá z Poslaneckej snemovne a Senátu. Thajský kráľ menuje premiéra a nanajvýš 48 ministrov, ktorí spolu tvoria vládu. Premiér a ostatní členovia vlády sa po dobu výkonu svojej vládnej funkcie musia vzdať poslaneckých a senátorských mandátov. Thajské kráľovstvo sa administratívne člení na 77 provincií.

Thajsko

Na čele Thajskej vlády je (december 2013) prvá ženská premiérka v dejinách krajiny Yingluck Shinawatra, nominantka politickej strany Pheu Thai, ktorá získala 47% hlasov vo voľbách v roku 2011 so ziskom 265 z 500 kresiel v dolnej komore parlamentu pri 75% účasti vo voľbách.

Zjednodušene by sa dalo povedať, že pri moci v Thajsku sa striedajú „žltí“ a „červení“. Keď vládnu jedny, tí druhí protestujú a naopak. Protesty konajúce sa koncom roka 2013 boli mierené proti schváleniu legislatívy, ktorá by umožňovala beztrestný návrat zvrhnutého Thajského premiéra Thaksina Shinawatru, brata súčasnej premiérky, z exilu v zahraničí do Thajska. Ten bol už právoplatne odsúdený za korupciu a zneužitie právomocí. Premiérka napokon oznámila rozpustenie dolnej komory parlamentu a sľúbila usporiadať čo najskôr predčasné voľby.

Obrázky: zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Thajsko

Pridaj komentár

Required fields are marked *.


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.