Kráľ s rodinou má v krajine hlboký rešpekt všetkých obyvateľov Thajska, zasahuje z časti do chodu štátu, ale rozhodujúce slovo má vládny kabinet. Dvojkomorový zákonodarný orgán Thajska, Národné zhromaždenie, sa skladá z Poslaneckej snemovne a Senátu. Thajský kráľ menuje premiéra a nanajvýš 48 ministrov, ktorí spolu tvoria vládu. Premiér a ostatní členovia vlády sa po dobu výkonu svojej vládnej funkcie musia vzdať poslaneckých a senátorských mandátov. Thajské kráľovstvo sa administratívne člení na 77 provincií.
Na čele Thajskej vlády je (december 2013) prvá ženská premiérka v dejinách krajiny Yingluck Shinawatra, nominantka politickej strany Pheu Thai, ktorá získala 47% hlasov vo voľbách v roku 2011 so ziskom 265 z 500 kresiel v dolnej komore parlamentu pri 75% účasti vo voľbách.
Zjednodušene by sa dalo povedať, že pri moci v Thajsku sa striedajú „žltí“ a „červení“. Keď vládnu jedny, tí druhí protestujú a naopak. Protesty konajúce sa koncom roka 2013 boli mierené proti schváleniu legislatívy, ktorá by umožňovala beztrestný návrat zvrhnutého Thajského premiéra Thaksina Shinawatru, brata súčasnej premiérky, z exilu v zahraničí do Thajska. Ten bol už právoplatne odsúdený za korupciu a zneužitie právomocí. Premiérka napokon oznámila rozpustenie dolnej komory parlamentu a sľúbila usporiadať čo najskôr predčasné voľby.
Obrázky: zdroj: http://sk.wikipedia.org/wiki/Thajsko