dovolenkavThajsku.sk

Informácie o dovolenke v Thajsku

Počasie v Thajsku v jednotlivých obdobiach

| 0 comments

Štandardne je počasie v Thajskom kráľovstve rozdeľované do dvoch období – dažďovej a suchej sezóny. Každoročne opakujúci sa monzún s vysokým počtom zrážok ovláda krajinu od júna do októbra s priemernou dennou teplotou 26 – 33 °C. Naopak „chladnejšia“ suchá sezóna v Thajsku má priemerné teploty len o pár stupňov nižšie a trvá zhruba od začiatku decembra do konca marca. Extrémne horúčavy cez 40°C sa každoročne opakujú v apríli a máji. S uvedenými teplotami určite nepočítajte v horskom pásme na sever od miest Chiang Mai a Chiang Rai a provincii Mae Hong Son. Globálne zmeny na Zemi spôsobujú zmenu klímy aj tu v oblastiach neďaleko rovníka. V období sucha koncom marca 2011 zasiahli južné provincie Thajska povodne spôsobené miestnymi zrážkami s úhrnom ojedinele aj 1200 mm. Naopak v daždovej sezóne spadlo podpriemerné množstvo zrážok. Lokálne záplavy v Thajsku sa často vyskytujú v letovisku Pattaya. Po dvoj a viac hodinovom daždi sa kanalizačné systémy upchajú a polovica mesta je po kolená vo vode. Pre miestnych to nie je nič výnimočné, do niekoľkých dní sú schopní dať veci do poriadku tak, aby služby fungovali akoby sa ani nechumelilo.

Turizmus v Thajsku je živý po celý rok hlavne v hlavnom meste a druhom najväčšom meste Chiang Mai. Kvôli silným vlnám a nemožnosti vyplávať z prístavu sú rezorty na niektorých ostrovoch Andamanského mora uzatvorené od mája do októbra. V čase európskych letných mesiacov vás zastihne najlepšie počasie na ostrovoch Thajského zálivu – Koh Samui, Phanghan a Tao.

Búrky v Thajsku prichádzajú zväčša náhle z nahromadenej oblačnosti od mora, sú intenzívne, ale nie príliš dlhé. Bangkok má najvyššiu priemernú ročnú teplotu zo všetkých miest na svete. Pocitová teplota graduje aj kvôli vysokej vlhkosti vzduchu cez 70%. Sušenie vypranej bielizne je preto systémom „šnúry na balkóne“ otázkou aj niekoľkých dní. Zväčša vám prádlo vyperú, vysušia a doručia z lokálnych práčovní za niečo viac ako jedno euro za kilogram.

Osobitnou kapitolou je preprava turistov v Thajsku počas nie príliš vľúdneho počasia na menších a starších lodiach z pevniny na ostrovy. Starí morskí vlci hneď na začiatku niekoľko hodinovej plavby porozdávajú cestujúcim mikroténové vrecká, ktorí už o pár chvíľ zisťujú dôvod, prečo ich dostali. Loď plieska o vlny, nadhadzuje vás zo strany na stranu a váš žalúdok robí hopsasa. My suchozemci si teda takú plavbu doživotne zapamätáme. Pri použití rýchleho katamaranu s cenou len o niečo vyššou sa takémuto oduševnenému zážitku vyhnete. V každom prípade preprava počas krásnych slnečných dní a na pokojnom tyrkysovom mori je skvelá.

Pridaj komentár

Required fields are marked *.


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.